5 sposobów na odświeżenie mebli we własnym domu
1. Malowanie mebli
Malowanie mebli to jedna z najłatwiejszych i najszybszych metod, aby odświeżyć wygląd wybranych mebli w swoim domu. Wystarczy wybrać kolor farby odpowiedni dla wystroju danego pomieszczenia i nadać nowy wygląd meblom. Najlepiej zacząć od powierzchni najbardziej widocznych, takich jak np. fronty szaf, dzięki czemu szybko można zauważyć efekt. Aby uniknąć problemów związanych z malowaniem, najpierw trzeba dokładnie oczyścić mebel z kurzu i brudu, a następnie odtłuścić go. Jeśli mebel jest stary, można go na wstępie zeszlifować, aby dać farbie lepsze przyczepność. Następnie trzeba odpowiednio namalować mebel, czasami dobrym pomysłem jest zastosowanie lakieru lub wosku w celu lepszego zabezpieczenia powierzchni.
2. Przyklejanie tapety lub obicia mebli
Jeśli chce się nadać meblom niebanalny wygląd, na przykład za pomocą wzorów lub kontrastowych kolorów, można przykleić do nich tapetę lub obicie. Najłatwiej jest przykleić tapetę do mebli wyglądających jak komoda lub szafa. W tym celu należy właściwie przygotować powierzchnię mebla, na przykład zeszlifować jego starą powierzchnię lub po prostu oczyścić ją dokładnie. Następnie trzeba odpowiednio przyciąć kawałki tapety i przykleić je do mebla, używając kleju. Jeśli chodzi o obicie, można użyć specjalnego materiału o odpowiednich wymiarach. Aby go poprawnie przymocować, należy zastosować szpilkę lub zszywacz.
3. Przemalowywanie mebli wzorami
Jeśli chce się nadać meblom niebanalny wygląd, za pomocą wzorów lub kontrastowych kolorów, można przemalować je farbami. Przed malowaniem trzeba dobrze przygotować mebel, na przykład poprzez zeszlifowanie go i oczyszczenie. Następnie można przystąpić do malowania farbami. Najlepiej jest przygotować odpowiedni wzór, który będzie nanoszony na mebel. Można w tym celu wykorzystać papierowy wzór lub wyciąć go z kartonu i przylepić do mebla. Można także używać specjalnych szablonów do malowania. Po przemalowaniu należy zalakierować mebel, aby zabezpieczyć go przed uszkodzeniami.
4. Przyklejanie ozdób
Kolejnym sposobem na odświeżenie mebli w domu jest przyklejanie ozdób. Można wykorzystać do tego różne materiały, takie jak gałązki, gałki, sznurki, guziki lub nawet korale. Ozdoby te powinny być umieszczone w takich miejscach, w których będą widoczne, np. na frontach mebli. Ich przyklejanie jest proste – wystarczy użyć kleju lub taśmy dwustronnej.
5. Przemalowywanie mebli w naturalne wzory
Jeszcze jednym sposobem na odświeżenie mebli jest przemalowywanie ich w naturalne wzory. Można w tym celu użyć farby w różnych kolorach, aby nadać meblom charakterystyczny wygląd. Na przykład w szafce można wyciąć wzór w kształcie liści, kwiatów lub innego motywu roślinnego, a następnie pomalować go. Takie meble będą się pięknie prezentować we wnętrzu.
6. Wykańczanie dekoracyjnymi elementami
Jeśli chce się nadać meblom szlachetny wygląd, można użyć do tego dekoracyjnych elementów. Na przykład na frontach szafki można przykleić klejem ozdobne listwy, a następnie je pomalować. Można także zastosować dekoracyjne uchwyty lub wyciąć w meblach odpowiednie wzory i wykończyć je ciemnym lub jasnym lakierem.
7. Przyklejanie koralików
Jeśli chce się nadać meblom zupełnie inny wygląd, można użyć koralików. Można je przykleić do mebli za pomocą kleju lub taśmy dwustronnej. Można je umieścić w dowolnym miejscu mebla, na przykład na frontach szafki lub na krawędzi stołu. Można także wyciąć w meblu wzór i go wyłożyć koralikami.
8. Odbudowa mebli
W przypadku starych mebli bardzo często zachodzi potrzeba ich odnowienia. Można to zrobić samodzielnie za pomocą specjalnych narzędzi lub zlecić to zadanie fachowcom. W pierwszym przypadku należy usunąć stary lakier, a następnie wyciąć w meblach odpowiednie wzory, a po wyschnięciu pomalować je na nowo, na przykład farbami w różnych kolorach. Można także wyłożyć je koralikami lub dekoracyjnymi elementami.
9. Wykańczanie mebli fornirami
Aby nadać meblom szlachetny wygląd, można wykończyć je fornirami. Oklejanie mebli fornirem jest procesem skomplikowanym, dlatego najlepiej zlecić to zadanie fachowcom. Najpierw trzeba przygotować powierzchnię mebla, czyli zeszlifować ją i oczyścić. Następnie trzeba nałożyć odpowiednią ilość kleju, a gdy klej wyschnie, można nałożyć fornir. Po wszystkim trzeba odczekać kilka dni, aż mebel będzie suchy i gotowy do użycia.
10. Upcykling mebli
Ostatnim sposobem na odświeżenie mebli jest upcykling. To polega na przerabianiu starych mebli na nowe. Można to zrobić samemu za pomocą specjalnych narzędzi lub zlecić to zadanie fachowcom. W pierwszym przypadku należy usunąć stary lakier, a następnie nałożyć nową farbę lub tapetę. Do tego można użyć ozdobnych elementów, takich jak listwy, guziki lub koraliki. Tak przerobiony mebel będzie miał niepowtarzalny wygląd, który z pewnością odmieni charakter wystroju wnętrza.Chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak odnowić meble we własnym domu? Koniecznie przeczytaj artykuł 🔎 5 SPOSOBÓW NA ODŚWIEŻENIE MEBLI WE WŁASNYM DOMU 🔎: https://meble-eksperci.pl/b/.