Jak skutecznie założyć trawnik w Warszawie?

Jak skutecznie założyć trawnik w Warszawie?

Jak skutecznie założyć trawnik w Warszawie?

Krok 1 – Wybór odpowiedniego rodzaju trawy

Aby skutecznie założyć trawnik w Warszawie, należy najpierw wybrać odpowiedni rodzaj trawy. Warunki klimatyczne w stolicy są dość specyficzne – panują tu zarówno bardzo suche okresy letnie, jak i mokre, zimowe. Dlatego wybór trawy powinien być przemyślany. Najlepszym rozwiązaniem będzie trawa tzw. mieszana, czyli składająca się z kilku różnych gatunków o zróżnicowanych właściwościach. Wśród nich powinny znaleźć się na przykład szczególnie odporne na suszę gatunki traw, takie jak trawa życica, trawa jęczmienna czy płoć żółta.

Krok 2 – Przygotowanie gleby

Kolejnym etapem jest przygotowanie gleby. Najpierw należy wyrównać teren, jeśli to konieczne. Gdy teren jest już równy, należy przygotować odpowiednią glebę, która będzie optymalnie odżywiać i nawilżać trawę. Przede wszystkim należy wybrać odpowiednią ziemię do trawnika – powinna być ona lekka i przepuszczalna, z dużą ilością składników odżywczych. Następnie należy wymieszać ziemię z odpowiednio wybranym do tego rodzajem nawozu, aby trawa miała wszystko, czego potrzebuje do prawidłowego rozwoju.

Krok 3 – Wykonanie podsypki

Po przygotowaniu gleby należy wykonać podsypkę. Podsypka ma na celu wyrównanie powierzchni i ułatwienie wyrównywania trawnika. Najczęściej wykonuje się ją z piasku lub żwiru. Następnie należy przygotować mieszaninę ziemi i nawozu, którą nakłada się na podsypkę i ugniata.

Krok 4 – Wykładanie trawy

Kolejnym krokiem jest wykładanie trawy. Najpierw należy przygotować odpowiednią ilość trawy – jeśli planujemy posiać trawę samodzielnie, to należy ją wcześniej przygotować. Jeśli jednak decydujemy się na kupno gotowej, gotowej do posiania, to należy ją ułożyć na przygotowanej wcześniej glebie i następnie ją rozrzucić. Każdy pas trawy powinien być szerokości około 15cm.

Krok 5 – Posiew trawy

Gdy trawa jest już ułożona na glebie, należy ją posiać. Najlepiej jest zrobić to za pomocą specjalnego siewnika. Nasiona trawy należy rozsiewać równomiernie po całej powierzchni i delikatnie wciskać je w glebę. Następnie należy glebę lekko ubijać, aby ułatwić kiełkowanie nasion.

Krok 6 – Nawadnianie

Po posianiu trawy należy ją regularnie nawadniać. Nawadnianie trawnika jest bardzo ważne, ponieważ woda wspomaga wzrost i rozwój trawy. Wodę należy podawać regularnie – w tygodniu powinno się używać minimum 2-3 razy a w letnich, bardzo suchych okresach nawet do 5-6 razy.

Krok 7 – Wykonanie obrzeży

Kolejnym etapem jest wykonanie obrzeży. Obrzeża służą do wyrównania krawędzi trawnika. Najlepszym rozwiązaniem jest użycie plastikowych rur, które należy wcześniej wykopać wokół całego trawnika. Rury można wypełnić piaskiem lub żwirem.

Krok 8 – Konserwacja

Konserwacja trawnika jest bardzo ważna, aby utrzymać go w dobrej kondycji przez długie lata. Należy regularnie sprawdzać czy trawa nie jest uszkadzana przez chwasty czy szkodniki i usuwać je. Należy również regularnie kosić trawę, nawozić i nawadniać.

Krok 9 – Ochrona przed zimą

Na koniec należy zabezpieczyć trawnik przed zimą. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie specjalnej folii ochronnej, która zapobiega przesuszaniu się trawy. Należy ją umieścić na całej powierzchni trawnika.

Krok 10 – Cieszenie się pięknym trawnikiem

Po wykonaniu wszystkich powyższych kroków można cieszyć się pięknym i zdrowym trawnikiem. Aby zachować jego dobry stan, należy regularnie dbać o nawadnianie, nawożenie, koszenie i usuwanie chwastów.

Odpowiednio założony trawnik stanie się ozdobą całego ogrodu i będzie służył przez długie lata. Jest to więc dobry krok do stworzenia przytulnego i pięknego otoczenia wokół domu.Jeśli szukasz doskonałych informacji, jak skutecznie założyć trawnik w Warszawie, kliknij w link, aby przeczytać porady : https://tg-ogrody.pl/trawniki.