IBS – suplementy ziołowe dla zdrowych jelit.

IBS – suplementy, dieta czy redukcja stresu?

IBS znany często jako Zespół Jelita Drażliwego jest chorobą, która potrafi skutecznie zmniejszyć komfort życia na co dzień. Styl życia w dzisiejszych czasach jest wręcz modelowym wyznacznikiem tego, co powoduje IBS. A jest to nieodpowiednia dieta i stres. Nic więc dziwnego, że w naszej populacji szacuje się, że nawet co piąta osoba może chorować na IBS. W końcu obecne czasy nie działają na nas relaksująco, a wraz z potrzebą szybkiego życia pojawia się w nim dieta niekoniecznie idealna dla naszego organizmu. Szczególnie że jedną z jego najczulszych części są właśnie jelita. Chorując na IBS suplementy mające działanie ochronne i wspierające jelita za pomocą witamin, jak i redukujące stres, w połączeniu z odpowiednią dietą mogą zdziałać cuda. Dzięki nim można nie tylko zmniejszyć wiele nieprzyjemnych objawów, ale też tym samym zredukować stresowe sytuacji pojawiające się w życiu chorego zarówno na co dzień, jak i te spowodowane już bezpośrednio chorobą.

IBS – suplementy a leczenie.

W przypadku Zespołu Jelita Drażliwego leczenie jest w większości stricte objawowe. Co to oznacza? Reagujemy głównie na takie objawy jak ból brzucha o różnym nasileniu, od lekkiego dyskomfortu po epizody ostrego bólu, zgagę, problemy z nadmiarem gazów oraz nieregularne wypróżnienia. Oznacza to, że w apteczce chorego na IBS znajdziemy głównie leki rozkurczowe, poprawiające trawienie i zapobiegające, i zmniejszające ból. Ostatecznie różnego rodzaju środki przeciw wzdęciom i poprawiające wypróżnienia. Te ostatnie leki stosowane przy IBS to zarówno wyciągi ziołowe pomagające przy zaparciach, jak i regulujące nadmierną pracę jelit objawiającą się częstymi potrzebami skorzystania z toalety, nawet kilka razy dziennie, w okresie na przykład dużego stresu. Chorując na IBS suplementy diety także wspomagają redukcję objawów, a dodatkowo pozwalają na wprowadzenie do organizmu odpowiedniej dawki brakujących witamin. Suplementacja przy IBS to często także wspomaganie probiotykami flory bakteryjnej jelit, która to przy Zespole Jelita Drażliwego jest wyjątkowo uszkodzona.

IBS – suplementy ziołowe.

Jedną z popularnych metod suplementacji przy IBS, jest stosowanie odpowiednich ekstraktów z ziół zarówno w postaci naparów, jak i gotowych wyciągów. Przy IBS suplementy ziołowe to zazwyczaj środki zawierające w swoim składzie:

– melisę o działaniu rozluźniającym, a także o lekkim wpływie na prawidłową pracę dróg pokarmowych,

– chmiel, który relaksuje, zmniejszając objawy wynikające głównie ze wzmożonego stresu,

– kozłek, także o działaniu relaksującym wyciszającym i uspokajającym,

– miętę poprawiająca pracę żołądka i przeciwdziałającą zgadze,

– szałwię o działaniu regulującym pracę układu pokarmowego i zapobiegająca namnażaniu się szkodliwych bakterii.