IBS – suplementy, dieta i zdrowy styl życia.

 

IBS – suplementy. Brać czy nie?

Aby zacząć prawidłowo dbać o swoje zdrowie przy IBS (pol. Zespół Jelita Drażliwego), należy najpierw zapoznać się z tym, czym dokładnie jest ta choroba. IBS jest schorzeniem powodującym u osób chorych zarówno problemy bólowe, jak i olbrzymi dyskomfort. Jednymi z najczęstszych objawów IBS są zgaga, częste bóle brzucha o różnym nasileniu pojawiająca się częsta potrzeba skorzystania z toalety lub przeciwnie, częste zaparcia. Chorując na IBS suplementy diety mogą pomóc zmniejszyć ilość i natężenie nieprzyjemnych objawów, w tym tych wymienionych powyżej. Tym bardziej że jest to na tyle powszechne już schorzenie (szacuje się, że na Zespół Jelita Drażliwego może chorować nawet 20% populacji), że produkty do suplementacji przy IBS są bardzo dobrze skomponowane.

IBS – suplementy poprawiające stan jelit.

Leczenie IBS to najczęściej dwie formy. Pierwsza to podawanie doraźnych środków, druga to próby przywrócenia jelitom odpowiedniej formy. Leki podawane w leczeniu Zespołu Jelita Drażliwego to przede wszystkim różnego rodzaju środki rozkurczowe, stosowane w epizodach bólowych o różnym natężeniu. Ponadto IBS objawia się dwoma, skrajnymi problemami w oddawaniu kału, zależnymi od osoby. Czasami IBS przybiera formę częstych biegunek. Zdarza się, że nawet chwilę po jedzeniu, gdyż organizm, przyjmując posiłek potrafi wysłać błędne informacje do jelit, zwiększając nagle ich perystaltykę. Drugie to wręcz odwrotnie – częste zaparcia. Przy IBS suplementy naturalne mogą pomóc zarówno w jednym, jak i drugim przypadku. Jednak to nie wszystko. IBS to przede wszystkim ogromna potrzeba zmiany stylu życia oraz diety. Dobrze jest zacząć korzystanie z możliwości spacerów lub ćwiczeń, które w głównej mierze wyciszają organizm, niwelując stres. To między innymi właśnie ciągłe napięcie psychiczne, prowadzi do powstania Zespołu Jelita Drażliwego. Z kolei odpowiednia dieta przy IBS, powinna skupiać się na dużej ilości warzyw i owoców oraz ewentualnej suplementacji witaminowej i probiotycznej, w celu poprawy stanu flory bakteryjnej jelit.

IBS – Suplementy witaminowe.

Suplementacja przy IBS obejmuje głównie preparaty witaminowe, niejednokrotnie oparte na naturalnych ekstraktach, co pozwala na jeszcze lepszą wchłanialność w porównaniu do witamin powstałych syntetycznie. Wśród nich warto wymienić:

– witaminę D, której niedobór przy IBS jest zazwyczaj szczególnie wyraźny,

– magnez i witaminę B zmniejszające stres,

– witaminę C dla silnych właściwości antyoksydacyjnych,

– błonnik rozpuszczalny pochodzący od roślin strączkowych lub wszelkich zbóż.