Uzależnienie od hazardu – co powinno się wiedzieć?

Uzależnienie od hazardu – kim są ludzie uzależnieni?

Niezależnie od tego, o jakim rodzaju nałogu się mówi, mechanizmy i geneza wpadania w nie w większości przypadków jest taka sama lub zbliżona. Są to zazwyczaj stres, problemy w życiu prywatnym i zawodowym, niska samoocena, czasami także różnego rodzaju zaburzenia. Czy mowa o uzależnieniu od różnych substancji, czy też behawioralnych, człowiek taki zazwyczaj zaczyna od prób, czy poprawia to samopoczucie oraz da coś, czego nie ma w jego życiu. Uzależnienie od hazardu bardzo mocno nosi znamiona właśnie spełniania potrzeby dodatkowych emocji, jak i potrzeby dowartościowania siebie w oczach innych. Osoby, które grają w gry na pieniądze wymieniają głównie takie powody jak chęć poczucia adrenaliny, poczucie, że wygrana podniesie ich status i znaczenie w oczach innych, a także nierzadko zdarza się, że po gry hazardowe sięgają ludzie w stanie pobudzenia lub w tak zwanej manii podczas przebiegu różnych schorzeń o podłożu psychicznym. Te ostatnie „nakręcają” osobę w nałogu, dając mu poczucie, że tym razem wygrana jest pewna i mogą postawić na nią wszystko.

Uzależnienie od hazardu – jakie ma konsekwencje?

Osoba uzależniona od hazardu bardzo często przestaje myśleć racjonalnie nad stanem swojego domowego budżetu i możliwościami, jakie on daje. Potrafi postawić na grę ostatnie pieniądze, nie bojąc się o konsekwencje tego, gdyż wierzy, że wygrana zwróci mu je z nawiązką. Z tego też powodu nałogowi hazardziści zadłużają siebie, a nawet całą rodzinę, sprzedają wartościowe rzeczy, a nawet dopuszczają się oszustw, przywłaszczeń i malwersacji finansowych, o których przez wpadnięciem w nałóg, nawet, by nie pomyśleli. Uzależnienie od hazardu z wymienionych wyżej powodów często łączy się niestety z najtragiczniejszymi skutkami z samobójstwem włącznie. Dodatkowo osoba uzależniona nie potrafi obiektywnie spojrzeć na to, ile pieniędzy zostało już przez nią wydane na gry, jak i zawsze zarzuty odpierają tym, że prawie wygrali albo że nie mają wątpliwości, że się one zwrócą. Uzależnienie od hazardu często występuje także w spektrum uzależnień mieszanych. Ośrodki leczenia uzależnień mówią zazwyczaj o połączeniu hazardu z alkoholizmem.

Uzależnienie od hazardu – terapia.

Tak jak każdy inny nałóg leczenie uzależnienia od hazardu, to przede wszystkim psychoterapia. Podobnie też osoba w nałogu musi najpierw zarówno zrozumieć jak przyznać się terapeucie, że jest osobą uzależnioną. Dopiero wtedy można rozpocząć właściwą terapię i spotkania mające na celu pomoc w wyjściu z nałogu.