Uzależnienie od hazardu – najważniejsze informacje.

Uzależnienie od hazardu – czym są uzależnienia?

Różnego rodzaju uzależnienia to coś, z czym mierzymy się od zarania dziejów. Zawsze ludzie uzależniali się zarówno od różnego rodzaju zachowań, jak i środków, które pomagały w jakichś sposób złagodzić stres, czy ogólnie poprawić samopoczucie różnymi sposobami. Obecnie problem uzależnień wcale nie jest mniejszy niż kiedyś. Pomimo pozornie dużo większej świadomości społeczeństwa, nadal borykamy się z nałogami. Dotyczą one każdej grupy społecznej, ludzi w różnym wieku, płci, statusie materialnym czy zawodowym. Wśród fizycznych zazwyczaj przodują alkoholizm i narkomania, a wśród behawioralnych uzależnienia związane z komputerami i Internetem, seksoholizm i uzależnienie od hazardu, o którym więcej można przeczytać na https://alkovip.pl/uzaleznienie-od-hazardu-wszystko-o-leczeniu-hazardu/. I to właśnie o tym ostatnim należy napisać trochę więcej, gdyż jest ono częstsze niż nam się wydaje, a jednocześnie wyjątkowo mało się o nim mówi.

Uzależnienie od hazardu – jak powstaje?

Uzależnieni od gier hazardowych jest uzależnieniem behawioralnym, czyli takim, że chory odczuwa potrzebę pewnych zachowań. W przypadku hazardu pojawia się ekscytacja, liczenie na łut szczęścia, a w przypadku możliwości zagrania lęk między innymi o to, że może właśnie mógł wygrać, a nie zagrał. Samo uzależnienie od hazardu zaczyna się z powodów, takich jak wiele innych uzależnień, czyli staje się sposobem na zmniejszanie stresu, relaks, daje emocje w przypadku trudności ze znalezieniem ich w sobie na co dzień. Ciekawostka jest to, że gry hazardowe często kuszą osoby o niskiej samoocenie, wtedy też wchodzi przekonanie, że wygrana sprawi, że będzie uważany za osobę bardziej wartościową. Uzależnieni od hazardu zaczynają grać o coraz większe kwoty tym samym, rujnując budżet. Nie musimy mówić tu nawet o osobach posiadających większe kwoty. Ostatnio coraz częściej zwraca się uwagę na uzależnienie od gier liczbowych u seniorów. Mając poczucie, że wygrana w totolotka, czy zdrapkę pomoże im dorobić do skromnej emerytury, wydają na nie tyle pieniędzy, że mogliby je przeznaczyć na inne przyjemności.

Uzależnienie od hazardu – konsekwencje.

Konsekwencje uzależnienia hazardu często mają tak olbrzymi wpływ na życie osoby chorej, że jest to jedna z grup o zwiększonym ryzyku samobójstwa. Dlaczego? Nałóg ten sprawia, że nawet najbardziej odpowiedzialne osoby są w stanie zadłużyć się na kwoty niemożliwe do spłacenia, a niejednokrotnie sięgają nawet po oszustwa i malwersacje finansowe. Nie cofną się prawie przed niczym, aby zdobyć pieniądze na „jeszcze jedną grę”, wierząc, że w końcu uda im się wygrać olbrzymie kwoty.